Kuwertury

Co to jest kuwertura?

Słowo kuwertura (fr. couverture) oznacza rodzaj czekolady o podwyższonej zawartości masła kakaowego (pow. 31%), używany do oblewania trufli, jako materiał na skorupki pralin lub polewy czekoladowe. Sprzedawana jest ona zazwyczaj w postaci:

  • drobnych pastylek (fr. callets)
  • bloków – od takich niewiele większych od tabliczki czekolady po np. 25kg lub potężnych rozmiarów worki
  • w formie przemysłowej może być nawet przewożona cysternami

Po co używać kuwertury zamiast “normalnej” czekolady?

Dzięki większej zawartości masła kakaowego czekoladki oblane kuwerturą mają estetyczny połysk, chrupią gdy się w nie wgryzamy. Używając kuwertury do pokrywania wyrobów czekoladowych pamiętajmy o jej temperowaniu, czyli mieszaniu, podgrzewaniu i schładzaniu koniecznemu do właściwej krystalizacji zawartego w niej masła kakaowego.

Kto produkuje kuwertury?

Zakłady produkcyjne z każdej półki rynku czekoladowego oferują różnego rodzaju czekolady gastronomiczne, skierowane głównie do przemysłowych odbiorców. Popularność wśród polskich cukierników (stety bądź niestety) zdobyły czekoladowe groszki firm Barry Callebaut (największy na świecie dostawca czekolady) i Master Martini. Po produkty, które bez wahania mogę nazwać “prawdziwą czekoladą” sięga np. znany trójmiejski cukiernik Tomasz Deker, wybierając kuwertury od “kultowej” francuskiej Valrhony.

Kto sprzedaje kuwertury?

Cukiernikom/firmom – hurtownie cukiernicze i dostawcy półproduktów cukierniczych, jak np. Barry Callebaut, Wedel Foodservice, ZPC Gryf. Osobom prywatnym najłatwiej kupić kuwerturę w sklepach internetowych lub niektórych marketach (np. Lidl ze swoją marką Bellarom).

Ceny kuwertur mogą być bardzo różne – od kilkudziesięciu (Callebaut) do nawet kilkuset (Amedei Chuao) złotych za kilogram. Najwięcej kosztują kuwertury plantacyjne, wykonane z rzadkich, aromatycznych odmian ziaren kakao. Najmniej – te z ziaren forastero z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Jaką kuwerturę kupić?

Jeżeli czekolada ma być najważniejszym elementem deseru – wybierz najdroższą, na jaką Cię stać. Nie bez powodu wielu uznanych na świecie cukierników używa takich marek jak Amedei czy Valrhona – bez świetnych składników nie ma idealnych rezultatów.

Jeśli przygotowujesz coś np. z mocnymi przyprawami, co i tak “zasłoni” niuanse smaku czekolady, albo trenujesz używanie czekolady w kuchni – kup zamiast niej kilka tabliczek czekolady (np. bardzo tanie deserowe tabliczki od Union Chocolate lub z marek premium Lindt 70%).

Tworzymy właśnie ofertę kuwertur dla sklepu Sekretów Czekolady, w pastylkach i bloczkach. Jeśli masz specyficzne wymagania, szukasz produktów z najwyższej czekoladowej półki – napisz, z pewnością znajdziemy odpowiednie rozwiązanie.