Czy czekolada jest groźna dla psów i kotów?

Jedzenie dobrej czekolady daje nam więcej przyjemności gdy robimy to w towarzystwie. Wszystko wskazuje na to, że nie powinno to być towarzystwo domowych zwierzaków.

Kakao i czekolada zawierają teobrominę – substancję chemiczną (alkaloid) podobną w działaniu do kofeiny. O ile ludzie nie mają problemów z jej metabolizowaniem (spożywając czekoladę w rozsądnych ilościach), inaczej wygląda to w przypadku psów, kotów, królików, koni czy papug, które mogą zatruć się teobrominą.

Kostka białej lub mlecznej czekolady nie powinna zwierzęciu zaszkodzić, natomiast im większa zawartość kakao w czekoladzie i większa jej ilość w przeliczeniu na kilogram masy ciała zwierzęcia, tym gorsze mogą być konsekwencje. Najwięcej przypadków zatruć występuje u psów. Koty nie doceniają słodkiego jedzenia, nie potrafiąc go rozpoznać, natomiast psy mogą chcieć więcej i więcej.

Uważajmy zostawiając w zasięgu zwierząt produkty z wysoką zawartością kakao, bo dla niektórych może to skończyć się nawet śmiertelnie. Już 25g ciemnej czekolady o wysokiej zawartości kakao może wywołać objawy zatrucia u typowych rozmiarów psa. Jeśli po zjedzeniu bogatych w kakao produktów zwierzak np. zacznie wymiotować, natychmiast udajmy się z nim do weterynarza.

Pewnym zagrożeniem mogą być też wykorzystywane w ogrodach łuski ziaren kakaowych.

Total
0
Shares
Prev
Otwieramy sklep z Prawdziwą Czekoladą

Otwieramy sklep z Prawdziwą Czekoladą

Nie byłoby mojej czekoladowej pasji bez niewielkiego, uroczego sklepu z

Next
Światowy Dzień Czekolady

Światowy Dzień Czekolady

Mamy dziś podobno Światowy Dzień Czekolady

You May Also Like